Nazwy dawne:
Vitte, Klonnerwitte, Klennevitte, Kleine Vitte. Obecnie miejscowość turystyczno-wypoczynkowa oferująca noclegi nad morzem. Pensjonaty, ośrodki wczasowe, pokoje gościnne, domki drewniane i kempingowe, agroturystyka, to w większości obiekty noclegowe oferujące wysoki standard. Najbliższe miejscowości turystyczne to Jarosławiec i Darłówko.
Historia – zarys:
Niewielka wieś chłopska i rybacka. Została założona około 1400 roku przez Szwedów. Z języka szwedzkiego wywodzi się również nazwa wsi – vittja, co oznacza „przylądzie”, lub też „plac składowy”. Tuż przed 1407 rokiem Kartuzi otrzymali prawo wybudowania klasztoru na „Dorpstede von Klonnevytze”. Do jego wzniesienia nigdy jednak nie doszło. Wieś miała dość poważne znaczenie w okresie istnienia związku hanzeatyckiego – istniał tutaj port rybacki. W tym czasie były trzy karczmy. Rybacy utrzymywali kontakty handlowe z Gdańskiem, Lubeką, Rostokiem, Wismarem, Królewcem handlując towarami: rybnymi, smalcem, sadłem i grochem. Przywozili odzież, sól i metale.
W 1663 roku w Wiciu mieszkał wolny od służby pańszczyźnianej sołtys i 12 rybaków. Każdy z rybaków posiadał również niewielkie gospodarstwo rolne. Ze względu na silne sztormy i zalewanie wybrzeża, rybacy z Wicia wielokrotnie zmuszeni byli do przenoszenia swoich chat. Zajmowali niewielkie działki, na gruntach folwarku Palczewice, na którym zobowiązani byli do odróbki pańszczyzny. Obecna wieś w formie dwóch, skrzyżowanych ze sobą uliczek pochodzi z lat 1810-25. Wcześniej była położona bardziej na zachód. Stare zagrody musiały ustąpić po pierwsze: pod naporem wody jeziora, po drugie, przed niebezpieczeństwem przelania się morza przez wydmy.
Rozbudowa wcześniejszych domów rybackich w zagrody chłopskie nastąpiła w XX wieku. W 1818 roku było w Wiciu 85 mieszkańców, w 1864 – 133, w 1895 – 125, w 1905 – 116, a w 1939 roku -około 93 lub nawet dużo więcej. W latach 30-tych istniało 26 zagród. Wieś podlegała parafialnie do kościoła w Barzowicach.
Atrakcje w okolicy:
Warto zobaczyć:
ul. Wczasowa 19
76-150 Darłowo / Wicie
tel: 515-843-555, tel: 662-767-338
e-mail: coral.wicie@vp.pl